Hoimanta Chanda
- Hinduism
- Private Service
- 32
- 5ft 8in - 173cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 32 |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Hinduism |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Bio
I am Hoimanta Chanda. My nick name is shakkhar.My hometown is Mymensingh. I am working as an executive (Export) in a private organisation in Dhaka. I was a theatre activists. I love to travel, watching movies, listing soft melodies music. I carries open minded personality, and i believe every person should have their own identity. I respect my religious values & love my family. We are two brother & one sister family. I am the youngest of all. My father has been passed away five years ago.
Basic Information
| Given Name | Hoimanta |
| Surname | Chanda |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| Religion | Hinduism |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 70 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Mukul Niketon High School, Mymensingh. |
| College Attended | Shahid Sayed Nazrul Islam college, Mymensingh. |
| University Attented For Bachelors | Tejgaon College, Dhaka. |
| University Attented For Masters | Jatiya Kabi Kazi Nazrul Islam University, Trisal, Mymensingh. |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 26000 |
| Name of The Employer | Super star Group |
Family Information
| Father's Name | Late Niharendu Chanda |
| Mother's Name | Anuva Chanda |
| Father's Occupation | Agriculture officer |
| Mother's Occupation | Banker (Retried) |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Not Specified |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Mymensingh. |
Religious Information
| What is your religion? | Hinduism |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | Yes |
| Why do you want to get married? | I want to settled down in my life that's why i am searching for a partner. I believe a life partner should be a friend. A friend for Mental support & stress reliever. Where both of them grow together & build their career by holding each other hand. |
Partner Preference
| Minimum Age | 24 |
| Maximum Age | 29 |
| Minimum Height | 5ft 2in - 158cm |
| Maximum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Religion | Hinduism |
| Marital Status | Single, Divorced, Widowed |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
| Working With | Private, DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, NonWorking |
