NH Taiyib
- Islam
- 24
- 5ft 10in - 178cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 24 |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | NH |
| Surname | Taiyib |
| Gender | Male |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Religion | Islam |
| Weight | 54 Kg |
| Upbringing | freelancer |
Educational Information
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| School Attended | Abbasiya Kamil Madrasha |
| Passing Year (School) | 2023 |
| College Attended | Abbasiya Kamil Madrasha |
| Passing Year (College) | 2026 |
Career Information
| Job Sector | Creative and Media Fields |
| Job Title | Writer or Editor |
| Monthly Income (approx) | 20-40 |
| Organization | Editvese |
| Work Location | work from home |
| Career Plans | Currently working in the Editing sector, with plans to establish my own IT firm or content agency in the future. |
| About settling in abroad | Maybe |
Family Information
| Father's Name | Helal Uddin |
| Mother's Name | Fazila Khatun |
| Father's Occupation | EX Army |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Deceased |
| Position Among Siblings | younger from 5 bro's |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Not Practicing |
| Are you religious? | Observes all obligations/Fard |
| Your religious view | insha allah try to do better |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | i am a muslim man so its better to avoid haram |
| Expectations from partner | caring, wise,non mobile addicted, |
Partner Preference
| Minimum Age | 15 |
| Maximum Age | 26 |
| Minimum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | PrimaryComplete, SecondaryIncomplete, HigherSecondaryOrEquivalent, HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent, PostDoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 100K |
| Location Preference | Dhaka, Rajshahi, Mymensingh |
| Working With | GovernmentOrPublic, BusinessOrSelfEmployed, MyHome, NonWorking |
