Zahin Rashid
- Islam
- Professional
- 29
- 5ft 10in - 178cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 29 |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Professional |
Bio
I am just another entity in this world..a little cog in a vast system...
Basic Information
| Given Name | Zahin |
| Surname | Rashid |
| Gender | Male |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Diet | Non veg |
| My Value | Being an empath..I try to be understanding and try to be compassionate... |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 70 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Blue Bird school and College |
| Passing Year (School) | 2014 |
| College Attended | MC college,Sylhet |
| Passing Year (College) | 2016 |
| University Attented For Bachelors | Jalalabad Ragib Rabeya Medical College |
| University Attented For Masters | Bangladesh Medical University |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Resident |
| Current Job | Professional |
| Monthly Income (approx) | Select |
| Organization | None |
| Work Location | Dhaka |
| About settling in abroad | Not Specified |
Family Information
| Father's Name | Classified |
| Mother's Name | Classified |
| Father's Occupation | Doctor |
| Mother's Occupation | Homemaker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 0 |
| No of Sisters | 2 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | Classified |
| Sibling's' Occupation | Doctor |
| Sibling's' Name | Classified |
| Sibling's' Occupation | Doctor |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Dhaka |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | No |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For more than three years |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | The main reason would be i want a partner on my journey throughout the winding part of life,cause i believe happiness is true when shared(and also I'm afraid of living alone x| ) I believe that a true conjugal relationship should be built not solely on love, but also on a foundation of mutual responsibility, unwavering respect, and shared commitment. Love may ignite the bond, but it's the sense of duty toward each other and the deep respect for each other’s individuality that sustains it through time. A lasting partnership grows when both partners stand as equals emotionally, intellectually, and morally supporting each other not just in moments of joy, but also through life's inevitable trials. |
| Expectations from partner | Empathetic,loving,listen first react later,doesn't consider all men generally as perpetrator and competitor, has her own values..not the ones set out by social medias,its great if she's a graduate and already on or looking for a job,as a fitness enthusiast,i would love my partner to be on the same page about staying fit. |
Partner Preference
| Minimum Age | 25 |
| Maximum Age | 30 |
| Minimum Height | 4ft 5in - 135cm |
| Maximum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
