Mubasshira Alam
- Islam
- Professional
- 30
- 5ft 1in - 156cm
-
Single -
Khulna - Bangladesh
About Me
| Created By | Sibling |
| Profile Of | Sister |
| Age | 30 |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Khulna |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Professional |
Bio
A sensitive, ambivert person who always try to stay positive about others,enjoy reading books, love nature and have a deep affection for animals, especially cats. Also have pet cats and rescue stray animals.In future,I desire to do something for them.Can't think too deeply about complex matters and am socially less active.
Basic Information
| Given Name | Mubasshira |
| Surname | Alam |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 56 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Khulna |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| University Attented For Bachelors | Sir Salimullah Medical College,Dhaka. |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Professional |
Family Information
| Father's Name | S.M.Badrul Alam |
| Mother's Name | Afroza Alam |
| Father's Occupation | Business |
| Mother's Occupation | Home maker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Khulna |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Not Specified |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Khulna |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | To complete my deen. |
Partner Preference
| Minimum Age | 30 |
| Maximum Age | 37 |
| Minimum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Maximum Height | 6ft - 183cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 300K |
