Dr. Seam Talokder
- Islam
- Professional
- 27
- 5ft 11in - 181cm
-
Single -
Tangail - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft 11in - 181cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Tangail |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Professional |
Myself Dr. Seam Talokder, a veterinarian with a Doctor of Veterinary Medicine (DVM) degree. My academic journey has provided me with extensive practical experience in veterinary medicine through diverse internship placements, including laboratory diagnostics, clinical practice in pet hospitals, and fieldwork in livestock and poultry farms. Currently, I am pursuing a Master’s degree in Veterinary Medicine, focusing on poultry medicine and small animal endocrinology, particularly thyroid diseases in cats. My MS thesis investigates the epidemiology of Inclusion Body Hepatitis (IBH) in Tangail District, Ghatail Upazila, aiming to contribute to disease prevention and control strategies. My professional interests include clinical research, disease diagnostics, and veterinary pharmaceuticals. I am actively seeking opportunities in private corporate sectors, particularly in technical service or marketing roles within pharmaceutical and feed companies. With a strong foundation in veterinary science and a passion for research, I am committed to advancing animal health through evidence-based medicine & innovative solutions.
Basic Information
| Given Name | Dr. Seam |
| Surname | Talokder |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 11in - 181cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Non veg |
| My Value | Sincerity, Justice & Fareness, Good Character, Excellence, Patience, Gratitude, Consciousness, Mercy. |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Sub Community/Caste | Sunni |
| Weight | 85 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Tangail |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Ghatail Govt Pilot High School, Ghatail, Tangail |
| College Attended | Govt. Science College, Tejgaon, Dhaka. |
| University Attented For Bachelors | Chittagong Veterinary & Animal Sciences University, Khulshi,Chittagong. |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Professional |
| Monthly Income (approx) | 20000 |
Family Information
| Father's Name | Md Shamim Talokder |
| Mother's Name | Aleya Tarafder |
| Father's Occupation | Business |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Tangail |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
| Name | Md Selim Reza |
| Occupation | Business |
| Relation | Paternal uncle |
| Name | Kabita Akter |
| Occupation | Housewife |
| Relation | Paternal uncle |
| Sibling's' Name | Md Naeem Talokder |
| Sibling's' Occupation | Student |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Tangail |
| Hometown | Tangail |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For more than three years |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | From an Islamic perspective, there are some key reasons behind marrying off boys. It is a necessary path towards spiritual, mental, moral and social development of man. An important purpose of marrying sons in Islam is to improve family formation and social stability. Marriage helps them develop their own life management, responsibility and ideal personality. Following things I think are necessary: 1. Facilitates family formation and social stability 2. To develop their own ideal personality 3. Demonstrating ideal Islamic living 4. Preserving fair relations through sexual regulation and rules. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 24 |
| Minimum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HigherSecondaryOrEquivalent, HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
| Working With | BusinessOrSelfEmployed |
