Anika Tahsin Bina
- Islam
- Other
- 37
- 5ft 4in - 163cm
-
Widowed -
Pabna - Bangladesh
-
None
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 37 |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Widowed |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Pabna |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Other |
Bio
Calm, Steady, Family oriented.
Basic Information
| Given Name | Anika Tahsin |
| Surname | Bina |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Widowed |
| Complexion | Not Specified |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 61 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Pabna |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | 2004 |
| College Attended | 2006 |
| University Attented For Bachelors | 2012 |
Career Information
| Job Sector | My Home |
| Current Job | Other |
| Name of The Employer | Graphics Designer & Lead Generation Expart |
Family Information
| Father's Name | Abdul Hamid Hanif |
| Mother's Name | Jannatun Nahar |
| Father's Occupation | Advocate |
| Mother's Occupation | Govt job Holder |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 0 |
| No of Sisters | 2 |
| Family Location | Pabna |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Pabna |
| Hometown | pabna |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | A Muslim woman should marry in order to preserve the honor in the society and above all to fulfill the religion. |
Partner Preference
| Minimum Age | 37 |
| Maximum Age | 46 |
| Minimum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Maximum Height | 6ft 2in - 188cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Divorced, Widowed |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent, PostDoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 125K |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome, NonWorking |
