FATIMA BINTE KHALED
- Islam
- Business
- 30
- 5ft 3in - 160cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Created By | Parent |
| Profile Of | Daughter |
| Age | 30 |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Business |
Bio
SHE IS A BASIC PRACTICING MUSLIM WITH MODERATE FAMILY VALUES PERSON. AS AN AMBIVERT SHE TAKES BIT OF A TIME TO GET CLOSE TO SOMEONE BUT ONCE SHE GET TO UNDERSTAND THAT PERSON SHE CAN GET ALONG. FAMILY HAS ALWAYS BEEN HER FIRST PRIORITY. SHE BELIEVES IN MENTAL HAPPINESS MORE THEN ANYTHING ELSE.
Basic Information
| Given Name | FATIMA |
| Surname | BINTE KHALED |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | UTTARA HIGH SCHOOL & COLLEGE |
| College Attended | UTTARA HIGH SCHOOL & COLLEGE |
| University Attented For Bachelors | SHANTO MARIAM UNIVERSITY OF CREATIVE TECHNOLOGY |
| University Attented For Masters | SHANTO MARIAM UNIVERSITY OF CREATIVE TECHNOLOGY |
Career Information
| Job Sector | Business / Self Employed |
| Current Job | Business |
| Name of The Employer | STUDIO N |
Family Information
| Father's Name | MUHAMMAD KHALED HOSSAIN |
| Mother's Name | MOSAMMAT MAHMUDA JAHAN MUKTI |
| Father's Occupation | BUSINESS |
| Mother's Occupation | HOME MAKER |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 0 |
| No of Sisters | 2 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | SHAMIMA BINTE KHALED |
| Sibling's' Occupation | ASSISTANT MANAGER, AM ASIA COMPANY |
| Sibling's' Name | ALIMA BINTE KHALED |
| Sibling's' Occupation | STUDENT |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | JASHORE, kHULNA |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | SHE THINGS IT THIS WAY, AS MARRIAGE COMPLETES THE HALF OF DEEN AND IT'S A FARJ, ALSO IT WILL BE A BEAUTIFUL THING TO SHARE REST OF HER LIFE WITH A DEENI PARTNER WHO WILL HELP HER TO BE COME A BETTER AND HAPPIER VERSION OF HER. |
Partner Preference
| Minimum Age | 32 |
| Maximum Age | 36 |
| Minimum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Maximum Height | 6ft - 183cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 200K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome, NonWorking |
