Salma Akter Afra
- Islam
- 31
- 5ft 2in - 158cm
-
Divorced
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 31 |
| Height | 5ft 2in - 158cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Salma Akter |
| Surname | Afra |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 2in - 158cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Medium |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 50 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Gazipur Faisal Madrasa |
| Passing Year (School) | 2011 |
| College Attended | Gazipur Fazil Madrasa |
| Passing Year (College) | 2013 |
| University Attented For Bachelors | Bhawal Badre Alam Govt. College Gazipur |
| Passing Year (University) | 2019 |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Job Title | N/A |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | N/A |
| Work Location | N/A |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Haji MD: Abdul Sattar |
| Mother's Name | Haji MS: Anwara Begum |
| Father's Occupation | retired civil officer |
| Mother's Occupation | housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | second sister |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Observes all obligations/Fard |
| Your religious view | Islam establishes peace and order in people's personal and collective lives through obedience to Allah. |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | People usually marry to find a loved one as a life partner, to relieve loneliness, for emotional and social security, and to build a stable family life. |
| Expectations from partner | An ideal life partner is honest, trustworthy, responsible and compassionate, who will provide emotional support during difficult times in life. Mutual respect, like-minded thoughts, and a mentality of expressing love. Being religious or having character is also a great quality in a partner. |
Partner Preference
| Minimum Age | 31 |
| Maximum Age | 40 |
| Minimum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Maximum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Divorced, Widowed |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 80K |
| Monthly Income Max | 100K |
| Location Preference | Dhaka |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, MyHome, OverseasExpatriateWorkers |
