Faizun Nahar Khanam
- Islam
- Other
- 34
- 5ft 4in - 163cm
-
Single -
Chittagong - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 34 |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Chittagong |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Other |
Bio
Assalamu alaikum, I am Faizun. At present living in Bangladesh and looking for a suitable match to complete my Deen. I am working an English medium school and love teaching. Besides I am a down to earth person. I am looking forward a person who will understand my values, responsible as well as frndly and most importantly who is serious about marriage. May Allah guide us to find the right person. ZazakAllah khair
Basic Information
| Given Name | Faizun Nahar |
| Surname | Khanam |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Not Specified |
| My Value | Islamic thinking, politeness , family oriented |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 57 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Chittagong |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | St. scholastica girls' high school, Chittagong |
| College Attended | Govt: College of Commerce Chittagong |
| University Attented For Bachelors | National University (Govt: College of Commerce Chittagong ) |
| University Attented For Masters | National University ((Govt: College of Commerce Chittagong ) |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Other |
| Name of The Employer | Chittagong Grammar School |
Family Information
| Father's Name | Farid Uddin Khan |
| Mother's Name | Ayesha Bilkis |
| Father's Occupation | Business |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Chittagong |
| Family Value | Liberal |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Chittagong |
| Hometown | Chittagong |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | To complete deen with proper values and support of a good partner. |
Partner Preference
| Minimum Age | 33 |
| Maximum Age | 38 |
| Minimum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Maximum Height | 6ft - 183cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 80K |
| Working With | DefenseOrCivilService |
