Mashrur Hasan
- Islam
- Business
- 35
- 5ft 5in - 165cm
-
Separated -
Gazipur - Bangladesh
-
DosenNotMatter
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 35 |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Separated |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Gazipur |
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| Current Job | Business |
Bio
I am a practicing muslim. I try to give priority to Islam in all aspects of life. At one time I did not follow Islam. But after seeing the light of Hidayah, my life changed. Being a general student now I study in madrasa. Alhamdulillah I am a businessman. I earn about 70,000 thousand taka per month. I am married and love my wife very much. We have children. I want to get second marriage with permission of my wife and parents.
Basic Information
| Given Name | Mashrur |
| Surname | Hasan |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Separated |
| Complexion | Medium |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 60 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Gazipur |
Educational Information
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| School Attended | গাজীপুর ক্যান্টনমেন্ট বোর্ড উচ্চ বিদ্যালয় |
| College Attended | গহিরা কলেজ চট্টগ্রাম |
Career Information
| Job Sector | Business / Self Employed |
| Current Job | Business |
| Monthly Income (approx) | 70000 |
| Name of The Employer | নিজ |
Family Information
| Father's Name | মো:শওকত আলী |
| Mother's Name | ফরিদা ইয়াসমিন |
| Father's Occupation | অবসরপ্রাপ্ত সরকারী চাকরিজীবী |
| Mother's Occupation | গৃহিণী |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Gazipur |
| Family Value | Liberal |
| Family Type | Not Specified |
Location Information
| Citizenship Status | Permanent Resident |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Gazipur |
| Hometown | গাজীপুর |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For more than three years |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | No |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | বিয়ে হচ্ছে আমার নবী (স:) এর সুন্নত। তাই সুন্নত আদায় করতে এবং দৃষ্টি হেফাজতে রাখতে বিয়ে করতে চাই। |
Partner Preference
| Minimum Age | 29 |
| Maximum Age | 40 |
| Minimum Height | 5ft 3in - 160cm |
| Maximum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced, Widowed, Separated |
| Qualification | PrimaryComplete, SecondaryIncomplete, SecondaryOrEquivalent, HigherSecondaryOrEquivalent, HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent, PostDoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
