Srabone Akter
- Islam
- No Job
- 31
- 5ft 3in - 160cm
-
Divorced -
Bhola - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 31 |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Bhola |
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| Current Job | No Job |
Basic Information
| Given Name | Srabone |
| Surname | Akter |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | Mental health disorders |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 74 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Bhola |
Educational Information
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| School Attended | হ্যা |
| College Attended | হ্যা |
Career Information
| Job Sector | My Home |
| Current Job | No Job |
| Monthly Income (approx) | 60 |
| Name of The Employer | জগলুল কবির |
Family Information
| Father's Name | জগলুল কবির |
| Mother's Name | জান্নাত বেগম |
| Father's Occupation | ব্যবসায়ী |
| Mother's Occupation | গৃহিণী |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Bhola |
| Hometown | ভোলা |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | আমি চাই আমার সাথে একজন থাকুক যে কিনা আমার ভালো খারাপ নিয়ে চিন্তা করবে আমাকে নিয়ে চিন্তা করবে আমাকে ভালো রাখার চেষ্টা করবে। আমার কাছে দাম্পত্য জীবনের মানি হলো ভালো থাকা আর ভালো রাখা। |
Partner Preference
| Minimum Age | 35 |
| Maximum Age | 40 |
| Minimum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Maximum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Widowed |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 100K |
| Monthly Income Max | 150K |
| Working With | MyHome |
