Sumaiya Shafique
- Islam
- Professional
- 29
- 5ft 4in - 163cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
-
DosenNotMatter
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 29 |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Professional |
Basic Information
| Given Name | Sumaiya |
| Surname | Shafique |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Non veg |
| My Value | Maintain ethical & moral codes strictly, maintains descent life |
| Religion | Islam |
| Has Disability | Infertility Issues |
| Weight | 60 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Bangladesh International School,Riyadh,Saudi Arabia |
| College Attended | Bangladesh International School and College,Riyadh,Saudi Arabia Riyadh |
| University Attented For Bachelors | Ibn Sina Medical College and Hospital |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Professional |
Family Information
| Father's Name | Mohammad Shafique Ullah Chowdhury |
| Mother's Name | Saifun Nahar |
| Father's Occupation | Engineer |
| Mother's Occupation | Homemaker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Lakhsmipur |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
Partner Preference
| Minimum Age | 30 |
| Maximum Age | 40 |
| Minimum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Maximum Height | 6ft - 183cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced, Widowed |
| Qualification | MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent, PostDoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 80K |
| Monthly Income Max | 150K |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome, NonWorking |
