RUBAIYA .
- Islam
- No Job
- 25
- 5ft - 153cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 25 |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | No Job |
Bio
I have done my BSc in engineering. Now, I am studying for govt. jobs in Bangladesh. If that does not work out, I might shift to abroad. That's my plan for future. I am here seeking a partner for myself. For me personality of a person matters the most. I expect my partner to be someone who practices Islam, stays loyal, has a supportive mentality, gives space, is honest in relationship, has a non dominant or liberal personality has ambition in life.
Basic Information
| Given Name | RUBAIYA |
| Surname | . |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Diet | Non veg |
| My Value | My religion,Islam is the core of my value.My value can also be modified by society,modern times world. |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 48 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Viquarunnisa Noon School |
| College Attended | Viquarunnisa Noon Collage |
| University Attented For Bachelors | BSMR Maritime University |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Current Job | No Job |
Family Information
| Father's Name | Mamun Or Rashid |
| Mother's Name | Khursheda Akhter |
| Father's Occupation | Dr, Associate Professor |
| Mother's Occupation | Dr,Assistant Professor |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Not Specified |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Noakhali |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than a year |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | It is important to find people who thinks like me, have same idea about life. A person who is compatible with me can make my good time better and difficult time smoother. |
Partner Preference
| Minimum Age | 27 |
| Maximum Age | 30 |
| Minimum Height | 5ft 3in - 160cm |
| Maximum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 80K |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome, NonWorking |
