Emdadul Haque Sayeem
- Islam
- Government Service
- 33
- 5ft 6in - 168cm
-
Single -
Comilla - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 33 |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Comilla |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Government Service |
⭕ Likes ✔️ I enjoy discussions, conversations, podcasts, and books that expand my thinking. ✔️ Science is one of my favorite subjects. ✔️ Having grown up in a city, I prefer urban life for its conveniences and accessibility. ✔️ I love dining at various restaurants. ✔️ I enjoy cooking in my free time, especially chicken-related dishes. ✔️ I am reserved and prefer speaking less. ✔️ A good listener and keen observer. ✔️ Very calm by nature but cannot tolerate violent behavior, loud voices, or chaotic environments. ✔️ I love keeping pets and spending time with them. ✔️ I mostly love Aromas. ✔️ I like to serve and care for all of Allah's creations as much as possible. 🚫 Dislikes ❌ I dislike disorganized and unhygienic behavior ❌ bad odor ❌ loud conversations, ❌ show-off activities, and ❌ unnecessary luxury. ❌ I talking on the phone for long periods.
Basic Information
| Given Name | Emdadul Haque |
| Surname | Sayeem |
| Gender | Male |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Dark brown |
| Diet | Non veg |
| My Value | Be humble and kind to all creations of the earth. |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 60 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Comilla |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Comilla Modern High School |
| College Attended | Comilla Victoria Government 8 |
| University Attented For Bachelors | Mawlana Bhashani Science and Technology University |
Career Information
| Job Sector | Government / Public |
| Current Job | Government Service |
| Monthly Income (approx) | 32000 |
| Name of The Employer | Officer General |
Family Information
| Father's Name | Abdul Barik |
| Mother's Name | Makhluda Bari |
| Father's Occupation | Retired Businessman |
| Mother's Occupation | Homemaker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 0 |
| No of Sisters | 4 |
| Family Location | Comilla |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Comilla |
| Hometown | Cumilla |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
Partner Preference
| Minimum Age | 22 |
| Maximum Age | 28 |
| Minimum Height | 4ft 10in - 148cm |
| Maximum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HigherSecondaryOrEquivalent, HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent, PostDoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
