SHEIKH MD RASHEDUL ALAM SAYEM
- Islam
- Student
- 27
- 5ft 10in - 178cm
-
Single -
Lakshmipur - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Lakshmipur |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Student |
Basic Information
| Given Name | SHEIKH MD RASHEDUL ALAM |
| Surname | SAYEM |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Sub Community/Caste | Sunni |
| Weight | 75 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Lakshmipur |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Comilla Zilla School |
| College Attended | Notre Dame College Dhaka |
| University Attented For Bachelors | Tianjin University, China |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Student |
| Monthly Income (approx) | 70000 |
| Name of The Employer | European Commission |
Family Information
| Father's Name | MD ABU TAHER SHEIKH |
| Mother's Name | SHAHNAJ PARVIN LAKHI |
| Father's Occupation | Retd. BGB |
| Mother's Occupation | Homemaker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Lakshmipur |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Lakshmipur |
| Hometown | LAKSHMIPUR |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | No |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Because, it's the right time for me and I'm ready for it. In my experience, conjugal relationship adds values in our lives and brings about mental stability provided that we find the right person. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 20 |
| Minimum Height | 5ft 3in - 160cm |
| Maximum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
