Rubaiya islam Chaity
- Islam
- 32
- 5ft 2in - 158cm
-
Single
About Me
| Created By | Sibling |
| Profile Of | Sister |
| Age | 32 |
| Height | 5ft 2in - 158cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | Don't know yet |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Rubaiya islam |
| Surname | Chaity |
| Gender | Female |
| Blood Group | Don't know yet |
| Height | 5ft 2in - 158cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Religion | Islam |
| Weight | 53 Kg |
| Upbringing | middle class |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Pachgaon M.L. High School |
| Passing Year (School) | 2011 |
| College Attended | Rizaul Karim Chowdhury Degree College |
| Passing Year (College) | 2013 |
| University Attented For Bachelors | Dhaka Mohannagar Mohila College |
| Passing Year (University) | 2017 |
| University Attented For Masters | Sheikh Borhanuddin College |
| Passing Year (Master's) | 2019 |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Job Title | N/A |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | N/A |
| Work Location | N/A |
| About settling in abroad | Maybe |
Family Information
| Father's Name | Mofakharul Islam Rupan |
| Mother's Name | Shamsun Nahar Champa |
| Father's Occupation | job Holder (Retired) |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 2 |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Sister |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I want to build a happy and peaceful life |
| Expectations from partner | Understanding and family-oriented |
Partner Preference
| Minimum Age | 32 |
| Maximum Age | 40 |
| Minimum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Maximum Height | 6ft - 183cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 100K |
| Location Preference | Dhaka |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome, NonWorking |
