Hafsa Khan
- Islam
- Other
- 29
- 5ft 3in - 160cm
-
Single -
Manikganj - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 29 |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | AB+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Manikganj |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Other |
Bio
জীবনে ভালো থাকতে চাই এবং ভালো রাখতে চাই। একজন সাপোর্টিভ এবং ওয়েল ম্যানার্ড মানুষ হয়ে জীবন সংগির পাশে থাকতে চাই। একজন আরেকজন এর কাছ থেকে শিখবো সেরকম মন মানুষিকতা রাখি। একসাথে পরিবার কে সাথে নিয়ে জান্নাতুল ফেরদৌসে যেতে চাই। তাই এই কঠিন দুনিয়ার যুদ্ধ টা যত টা সম্ভব সহজে লড়াই করে আল্লাহর সন্তুষ্টি অর্জন করবো ইন শা আল্লাহ।
Basic Information
| Given Name | Hafsa |
| Surname | Khan |
| Gender | Female |
| Blood Group | AB+ |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Non veg |
| My Value | ধর্মীয় ভাবে চলা এবং পারিবারিক বন্ধন ধরে রাখা। |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Sub Community/Caste | Middleclass |
| Weight | 52 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Manikganj |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Savar Laboratory school |
| College Attended | Savar model College |
| University Attented For Bachelors | Eden college |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Other |
Family Information
| Father's Name | আব্দুর রাজ্জাক খান |
| Mother's Name | Rasheda khan |
| Father's Occupation | রিটায়ার্ড ব্যাংকার |
| Mother's Occupation | Home maker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 3 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Joint |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Manikganj |
| Hometown | Manikganj |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Want to make an ideal family with religious values. |
Partner Preference
| Minimum Age | 27 |
| Maximum Age | 36 |
| Minimum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Maximum Height | 6ft 2in - 188cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 200K |
| Working With | Private, GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome |
