Farzana Boby
- Islam
- Government Service
- 44
- 5ft 2in - 158cm
-
Divorced -
Jessore - United States of America
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 44 |
| Height | 5ft 2in - 158cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | AB+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Jessore |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Government Service |
Bio
I am a Registered Nurse and US Citizen. I just started my Divorce. I have two beautiful daughters lives either me. I would like to find my life partner who is well mannered, educated and respectful.
Basic Information
| Given Name | Farzana |
| Surname | Boby |
| Gender | Female |
| Blood Group | AB+ |
| Height | 5ft 2in - 158cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Medium |
| Diet | Non veg |
| My Value | Respect, Integrity and sense of humor |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 62 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Jessore |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| University Attented For Bachelors | Grand Canyon University |
Career Information
| Job Sector | Government / Public |
| Current Job | Government Service |
| Monthly Income (approx) | 7000000 |
| Name of The Employer | Hospital |
Family Information
| Father's Name | Md Mostafizur Rahman |
| Mother's Name | Anoara Begum |
| Father's Occupation | Formar Government School Teacher |
| Mother's Occupation | Home maker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Deceased |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 3 |
| Family Location | Jessore |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | United States of America |
| Current City | Jessore |
| Hometown | same |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Having a partner helps to create healthy relationships with family and society. It also helps achieve peace emotionally and physically. |
Partner Preference
| Minimum Age | 38 |
| Maximum Age | 48 |
| Minimum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Maximum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced, Widowed |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 200K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
| Working With | DefenseOrCivilService, MyHome, NonWorking |
