Sohanur Rahman Saykot
- Islam
- 28
- 5ft 8in - 173cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 28 |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Sohanur Rahman |
| Surname | Saykot |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Religion | Islam |
| Weight | 76 Kg |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Kochi Kontho Ucchobetaloy |
| Passing Year (School) | 2015 |
| College Attended | Savar Cantonment public College. |
| Passing Year (College) | 2017 |
| University Attented For Bachelors | National University |
| Passing Year (University) | 2023 |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Manager |
| Monthly Income (approx) | 40-60 |
| Work Location | Gulshan |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Omar Faruque |
| Mother's Name | Shirina Begum |
| Father's Occupation | Retired Army ( now doing business) |
| Mother's Occupation | Homemaker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Not Specified |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Abc |
| Expectations from partner | Love in Travel, a simple, humble, responsible, mankind smart, family oriented, practacing muslim, Alhamdulillah |
Partner Preference
| Minimum Age | 0 |
| Maximum Age | 0 |
| Minimum Height | 4ft 7in - 140cm |
| Maximum Height | 6ft 2in - 188cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Monthly Income Min | Not Specified |
| Monthly Income Max | Not Specified |
