Md Sana Ullah
- Islam
- Private Service
- 28
- 5ft 10in - 178cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 28 |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Assalamualaikum. My name is Md Sana Ullah. I am currently serving as a Lecturer in the Department of Computer Science and Engineering at Stamford University Bangladesh. I completed both my Bachelor’s and Master’s degrees in Information and Communication Engineering from Bangladesh University of Professionals (BUP). I am also actively involved in research on Artificial Intelligence and related fields, with publications in international conferences. I strive to live my life guided by Islamic principles, maintaining sincerity, honesty, patience, and compassion in all my actions. I believe that true success lies in balancing faith with worldly responsibilities while seeking to benefit others. Outside of work, I enjoy reading, learning new technologies, spending time with family, and contributing to the community. I aim to lead a purposeful and balanced life, building a household based on love, respect, and shared values, in accordance with the teachings of the Qur’an and Sunnah.
Basic Information
| Given Name | Md Sana |
| Surname | Ullah |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Not Specified |
| My Value | My life is guided by Islamic values of sincerity, honesty, and living according to the Qur’an and Sunnah. |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 83 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Amla Sadarpur High School |
| Passing Year (School) | 2015 |
| College Attended | Amla Govt. Collage |
| Passing Year (College) | 2017 |
| University Attented For Bachelors | Bangladesh University of Professionals |
| Passing Year (University) | 2022 |
| University Attented For Masters | Bangladesh University of Professionals |
| Passing Year (Master's) | 2025 |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Lecturer |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 40-60 |
| Organization | Stamford University Bangladesh |
| Name of The Employer | Stamford University Bangladesh |
| Work Location | Dhaka |
| Career Plans | Future plans: If Allah Almighty helps me, I want to go to the USA/ any other country to do my PhD, InshaAllah. |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Abdus Sattar |
| Mother's Name | Sonia Khatun |
| Father's Occupation | Businessman |
| Mother's Occupation | Home Queen |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Kushtia |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Kushtia |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | No |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For more than a year |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I want to get married to complete half of my faith, attain tranquility, and build a righteous family based on love, mercy, and obedience to Allah. |
| Expectations from partner | A practicing Muslim who follows the Quran and Sunnah. • A person who practices patience and forgiveness, as these qualities are highly regarded in Islam. • Well-mannered, humble, and empathetic individual. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 25 |
| Minimum Height | 5ft 2in - 158cm |
| Maximum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | SecondaryOrEquivalent, HigherSecondaryOrEquivalent, HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
| Location Preference | Dhaka, Chattogram, Khulna |
