Mufid Adnan
- Islam
- Private Service
- 25
- 5ft 6in - 168cm
-
Single -
Tangail - Korea (Republic of)
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 25 |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B- |
| Religion | Islam |
| Current City | Tangail |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
I am Mufid Adnan, a 24 year old Bangladeshi hospitality professional currently based in Seoul, South Korea. With a Bachelor’s degree in Tourism and Hospitality Management from Woosong University and additional certifications in IELTS, public speaking, communication skills, negotiation, and parenting knowledge, I have built a career as a Food and Beverage Supervisor at Sigolchon in Daejeon, where I oversee operations and ensure high service standards. Fluent in Bengali, English, Korean and Italian. I value cultural understanding and continuous learning. My lifestyle reflects commitment to health and vitality through gym training, Muay Thai kickboxing and a carnivore diet, while my interests in travel, fashion and fine fragrances express my curiosity and appreciation for refinement. Guided by the values of discipline, responsibility, family honor and shared growth, I live with purpose, seek knowledge, embrace diversity and believe in building relationships founded on respect, mutual support and compatibility.
Basic Information
| Given Name | Mufid |
| Surname | Adnan |
| Gender | Male |
| Blood Group | B- |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Non veg |
| My Value | Discipline, vitality, curiosity, family honor, and shared growth. |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Sub Community/Caste | Sunni |
| Weight | 65 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Tangail |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Sristy Academic School, Tangail |
| Passing Year (School) | 2017 |
| College Attended | Ghatail Cantonment College, Tangail |
| Passing Year (College) | 2019 |
| University Attented For Bachelors | Woosong University, South Korea |
| Passing Year (University) | 2025 |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | F&B Supervisor |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 100k-1500k |
| Organization | Sigon |
| Name of The Employer | F&B Supervisor |
| Work Location | Seoul, South Korea |
| About settling in abroad | Not Specified |
Family Information
| Father's Name | Akhteruzzaman Talukder |
| Mother's Name | Masuma Khatun |
| Father's Occupation | Retired Teacher and Physician |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| Family Location | Tangail |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Student Visa |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Korea (Republic of) |
| Current City | Tangail |
| Hometown | Tangail Sadar |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I was raised in a conservative family and I place great importance on family values and personal honor. I believe marriage and selecting a life partner is one of the most significant decisions in a man’s life, far more meaningful than jumping into random relationships driven by sudden emotions. These values have helped me avoid the hookup culture that is common in today’s generation. Instead, I have focused on educating myself and learning to take responsibility for my partner, family and career. It has become increasingly challenging to avoid being drawn into a haram relationship, especially when it’s so easy in today’s world. The future health and well-being of my children is extremely important to me and I want to make sure I do not pass on any generational trauma that could come from a partner’s troubled past. I don't have any and wish the same for my partner. I have been working hard to improve my genetics and am probably at my best athletic physical condition right now. I believe I am ready to fulfil my commitments and responsibilities, investing my time and effort into building a family and going through life together with the best possible mental health and mutual support. I appreciate a woman who speaks lovely, satisfied with less and expecting to produce more babies. To me, a conjugal relationship means understanding, respect and standing by each other in all situations. It’s not just about living together but about maintaining emotional closeness, mutual care and open communication in every part of life. All that matters is she genuinely respects me, values and stands by me, who is willing to grow with me and support me as I do. I believe such a bond creates a strong, healthy and happy marriage. And definitely we can discuss more.. [WhatsApp: +82 1095081082] |
| Expectations from partner | I want her to be positive, responsible, parhezgar, have good communication skills, respectful, willing to grow together and support. |
Partner Preference
| Minimum Age | 19 |
| Maximum Age | 24 |
| Minimum Height | 5ft 2in - 158cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 100K |
