Nahida Aktar
- Islam
- Private Service
- 31
- 5ft 3in - 160cm
-
Divorced -
Rajshahi - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 31 |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Rajshahi |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Bio
I am a very simple women.
Basic Information
| Given Name | Nahida |
| Surname | Aktar |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Fair |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 60 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Rajshahi |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Mondumala girls high school |
| Passing Year (School) | 2010 |
| College Attended | Rajshahi woman's college |
| Passing Year (College) | 2012 |
| University Attented For Bachelors | Islami Bank Medical College, Rajshahi |
| Passing Year (University) | 2018 |
| University Attented For Masters | BMU |
| Passing Year (Master's) | 2025 |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Assistant professor |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 40-60 |
| Organization | IBMCR |
| Name of The Employer | IBMCR |
| Work Location | Rajshahi |
| About settling in abroad | Not Specified |
Family Information
| Father's Name | Md.Nasimuddin |
| Mother's Name | Mst.shamim ara begum |
| Father's Occupation | Retried |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Rajshahi |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Rajshahi |
| Hometown | Rajshahi |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | No |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I don't like single life. I need a family. I want to be a mother. |
| Expectations from partner | Any professional service man |
Partner Preference
| Minimum Age | 32 |
| Maximum Age | 38 |
| Minimum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Maximum Height | 5ft 9in - 176cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 100K |
| Location Preference | Dhaka, Rajshahi |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, OverseasExpatriateWorkers |
