Taniya Akter
- Islam
- Professional
- 28
- 4ft 11in - 150cm
-
Single -
Comilla - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 28 |
| Height | 4ft 11in - 150cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Comilla |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Professional |
Bio
I am a working women.I always like to maintain strong personality,honesty & fairness..
Basic Information
| Given Name | Taniya |
| Surname | Akter |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 4ft 11in - 150cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 45 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Comilla |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Moricha sayed ali hight school,cumilla |
| College Attended | Bir Shrestha Munshi Abdur Rouf Public College,Dhaka |
| University Attented For Bachelors | Nursing & midwifery College,Noakhali |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Professional |
| Name of The Employer | Senior staff nurse |
Family Information
| Father's Name | Taslim uddin |
| Mother's Name | Shefali Begum |
| Father's Occupation | Gov. job holder(BGB) |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Comilla |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Comilla |
| Hometown | Comilla |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | For getting a halal, legal friendly & permanent life partner.... |
Partner Preference
| Minimum Age | 26 |
| Maximum Age | 35 |
| Minimum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Maximum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 50K |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome |
