Muhammad Abdullah
- Islam
- Private Service
- 27
- 5ft 7in - 171cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft 7in - 171cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Bio
I'm not a very bad person. Working on a humanitarian aid based organization but willing to move on the academic arena. Love the nature and animals. Wishing a beautiful life with diligence and almighty's mercy.
Basic Information
| Given Name | Muhammad |
| Surname | Abdullah |
| Gender | Male |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 7in - 171cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Diet | Non veg |
| My Value | Surrendered to Allah SWT |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Sub Community/Caste | Muslim |
| Weight | 59 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | I.E.S School |
| College Attended | I.E.S College |
| University Attented For Bachelors | Nazrul University |
| University Attented For Masters | Dhaka University |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 20000 |
| Name of The Employer | WAMY |
Family Information
| Father's Name | Khalilur Rahman |
| Mother's Name | Taslima Akter |
| Father's Occupation | Teacher |
| Mother's Occupation | Rabbatul Bait |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Sisters | 2 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | Mahmuda Marjan |
| Sibling's' Occupation | Teacher |
| Sibling's' Name | Elma Tabassum |
| Sibling's' Occupation | Rabbatul Bait |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Cumilla |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For more than three years |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | It's a half of my deen. Looking for a best friend like better half with whom want to go in Jannah. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 21 |
| Minimum Height | 5ft - 153cm |
| Maximum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HigherSecondaryOrEquivalent, HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 100K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
