SWEETY AKTER
- Islam
- Private Service
- 32
- 5ft 6in - 168cm
-
Divorced -
Tangail - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 32 |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Tangail |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Bio
আমার একটা সন্তান আছে।আমি চাই আমি যাকে বিয়ে করবো সে তার নিজের সন্তানের মতো ভাববে।জানি না সঠিক কাউকে পাব কিনা।তবে যদি পাই তবে তার সাথে বাকি জীবন সুখ দুঃখ ভাগাভাগি করার জন্য বিয়ে করতে চাই।আর তার আর আমার এমন যোগাযোগ থাকবে তা যেন আত্নাকে স্পর্শ করে।
Basic Information
| Given Name | SWEETY |
| Surname | AKTER |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Medium |
| Diet | Veg |
| My Value | সত্য বলতে ও শুনতে পছন্দ করি |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 64 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Tangail |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Hazi Nowab Ali high school |
| Passing Year (School) | 2009 |
| College Attended | Government kumudini college |
| Passing Year (College) | 2011 |
| University Attented For Bachelors | Kumudini Government college |
| University Attented For Masters | Government Saadat college |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Assistant Teacher(English) |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | Select |
| Organization | School |
| Work Location | Nagarpur, Tangail |
| About settling in abroad | Not Specified |
Family Information
| Father's Name | Shafiqul Islam |
| Mother's Name | Jesmin begum |
| Father's Occupation | retired police constable |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Tangail |
| Family Value | Not Specified |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Tangail |
| Hometown | Tangail |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | আমার একটা সন্তান আছে।আমি চাই আমি যাকে বিয়ে করবো সে তার নিজের সন্তানের মতো ভাববে।জানি না সঠিক কাউকে পাব কিনা।তবে যদি পাই তবে তার সাথে বাকি জীবন সুখ দুঃখ ভাগাভাগি করার জন্য বিয়ে করতে চাই।আর তার আর আমার এমন যোগাযোগ থাকবে তা যেন আত্নাকে স্পর্শ করে। |
Partner Preference
| Minimum Age | 28 |
| Maximum Age | 35 |
| Minimum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Maximum Height | 5ft 11in - 181cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 50K |
