Md Mostafijur Rahman
- Islam
- Professional
- 40
- 5ft 8in - 173cm
-
Divorced -
Bogra - United States of America
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 40 |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Bogra |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Professional |
Bio
Traveling to sea shore and mountains as I love nature and adventures, sports enthusiastic, Deshi food lover, driving to new places, cycling, reading books, listening music, watching movies & hang out with friends. Love to spend time with my family members and being around them- found my reason for living.
Basic Information
| Given Name | Md Mostafijur |
| Surname | Rahman |
| Gender | Male |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 83 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Bogra |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Bogra Cantt Public School & College |
| College Attended | Bogra Cantt Public School & College |
| University Attented For Bachelors | Computer Science & Engineering(CSE), RUET, Rajshahi |
| University Attented For Masters | University of Dhaka(MBA) |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Professional |
Family Information
| Father's Name | Late Md Habibur Rahman |
| Mother's Name | Farida Yasmin |
| Father's Occupation | Contractor |
| Mother's Occupation | Homemaker |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 3 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Joint |
Location Information
| Citizenship Status | Work Permit |
| Country of origin | United States of America |
| Current country | United States of America |
| Current City | Bogra |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | To share everything ups and down of life. |
Partner Preference
| Minimum Age | 28 |
| Maximum Age | 35 |
| Minimum Height | 5ft 2in - 158cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Divorced |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 150K |
