Md Mohiuddin Soliman
- Islam
- Student
- 30
- 5ft 8in - 173cm
-
Single -
Chittagong - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 30 |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Chittagong |
| Highest Qualification | Doctorate Or Equivalent |
| Current Job | Student |
I am a very simple and gentle person, I have expressed myself in many areas of life, but this special work has never been done, so I do not understand how to start from any part. * I am a very ordinary servant of Allah, I am always embarrassed about my deeds, I always pray to Allah, may the Almighty Lord reduce the weakness of my nafs and make me concentrate on worship. * I refrain from talking without knowing anything about religion, I do not exaggerate in any way. *I have been following the people of Hanafi Mazhab since childhood, so I follow this Mazhab, but *I accept all other Majhab of thought as truth. *Personally, I am a researcher, so I like to write science articles, but I also enjoy walking and swimming in the natural environment, fishing is my hobby. * I naturally try to stay very tidy. I like to do everything with time from dawn to night. * I usually like to wear Punjabi and pajamas. I like the color Sky-Blue very much, and I don't like buying unnecessary clothes. * Even if I don't know the cooking master level, I have enough cooperation mentality. * Dislikes liars, jealous, angry people. I try to mix with people easily. There is no attempt to harm others in any way
Basic Information
| Given Name | Md Mohiuddin |
| Surname | Soliman |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| My Value | Islam |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 85 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Chittagong |
Educational Information
| Highest Qualification | Doctorate Or Equivalent |
| School Attended | Electrical, Electronics and System Engineering |
| College Attended | Faculty of Engineering and Built Environment |
| University Attented For Bachelors | The National University of Malaysia |
| University Attented For Masters | Chittagong University of Engineering and Technology (Not completed) |
| University Attented For PhD | The National University of Malaysia (Ongoing) |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Student |
| Monthly Income (approx) | 60000 |
| Name of The Employer | The National University of Malaysia |
Family Information
| Father's Name | Will be disclose later |
| Mother's Name | Will be disclose later |
| Father's Occupation | Business |
| Mother's Occupation | House wife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 5 |
| Family Location | Chittagong |
| Family Value | Liberal |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | Will be Dislclose later |
| Sibling's' Occupation | Will be Dislclose later |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Chittagong |
| Hometown | Chittagong |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For less than a year |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I am a very simple and gentle person, I have expressed myself in many areas of life, but this special work has never been done, so I do not understand how to start from any part. I am a very ordinary servant of Allah, I am always embarrassed about my deeds, I always pray to Allah, may the Almighty Lord reduce the weakness of my nafs and make me concentrate on worship. I refrain from talking without knowing anything about religion, I do not exaggerate in any way. I have been following the people of Hanafi Mazhab since childhood, so I follow this Mazhab, but I accept all other Majhab of thought as truth. Personally, I am a researcher, so I like to write science articles, but I also enjoy walking and swimming in the natural environment, fishing is my hobby. I naturally try to stay very tidy. I like to do everything with time from dawn to night. I usually like to wear Punjabi and pajamas. I like the color Sky-Blue very much, and I don't like buying unnecessary clothes. Even if I don't know the cooking master level, I have enough cooperation mentality. Dislikes liars, jealous, angry people. I try to mix with people easily. There is no attempt to harm others in any way. This is the essence of personal life, there may be many things beyond that. Inshallah will be known in the meeting. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 25 |
| Minimum Height | 5ft 1in - 156cm |
| Maximum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
