Md Hasnine Rijen
- Islam
- Government Service
- 24
- 5ft 5in - 165cm
-
Single -
Bhola - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 24 |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Bhola |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Government Service |
আমি মোঃ হাসনাইন রিজেন। স্থানীয় ঠিকানাঃ তজুমদ্দিন, ভোলা, বরিশাল। বর্তমান ঠিকানাঃ শেরে বাংলা নগর, আগারগাঁও ঢাকা। কলেজ ক্যাম্পাসঃ হাটহাজারী সরকারি কলেজ। ডিপার্টমেন্টঃ হিসাববিজ্ঞান ( ২য় বর্ষ)। রক্তের গ্রুপ: এ+ ছোট একটা চাকরি করি সেই সুত্রে ঢাকাতে থাকতেছি।চে চাকরির ধরনঃ কম্পিউটার অপারেটর ( কারিগরি শিক্ষা অধিদপ্তর) শখঃ ঘুরাঘুরি করা ও বই পড়া। ( বন্ধু পাঠশালা নামে একটি লাইব্রেরি প্রতিষ্ঠা করেছি) এছাড়া বিভিন্ন সামাজিক সংগঠনের সাথে কাজ করতেছি তার মধ্যে অন্যতমঃ নেক্সট জেনারেশন বাংলাদেশ, বাংলাদেশ তরুন কলাম লেখক ফোরাম জাতীয় বিশ্ববিদ্যালয় শাখা, যুব ও তারুণ্য ফাউন্ডেশন, জাতীয় বিশ্ববিদ্যালয় ডেভেলপমেন্ট ফোরাম, ইউথ চেন্স সোসাইটি বাংলাদেশ ইত্যাদি। যোগাযোগঃ মোবাইল: ০১৬১১-৮৭০১৯৬. ই-মেইল: [email protected]. লিঙ্কডিন: https://cutt.ly/Ew9wp2o6
Basic Information
| Given Name | Md Hasnine |
| Surname | Rijen |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Veg |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 70 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Bhola |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Shambuvpur high school |
| College Attended | Shambuvpur Shahe Alom model College. |
| University Attented For Bachelors | Hathazari government College. |
Career Information
| Job Sector | Government / Public |
| Current Job | Government Service |
| Monthly Income (approx) | 17000 |
| Name of The Employer | Computer Operator |
Family Information
| Father's Name | Md Jamal Uddin |
| Mother's Name | Rina Begum |
| Father's Occupation | Farmer |
| Mother's Occupation | Homemaker. |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Bhola |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Joint |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Bhola |
| Hometown | Tozumoddin |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For less than a year |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | Yes |
| Why do you want to get married? | আমি নিজেকে অন্যায় বা হারাম কাজ থেকে বাঁচার জন্য বিয়ে করতে চায়। বর্তমান সময়ে বউ ছাড়া নিজের ইজ্জত হেফাজত করা খুব কঠিন, আমাদের চারপাশের পরিবেশের কারণে আমরা নিজেকে ঠিক রাখতে পারছি না। |
Partner Preference
| Minimum Age | 19 |
| Maximum Age | 25 |
| Minimum Height | 5ft 3in - 160cm |
| Maximum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HigherSecondaryOrEquivalent, HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 50K |
