Mousumi Akter
- Islam
- 38
- 5ft 3in - 160cm
-
Divorced
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 38 |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Mousumi |
| Surname | Akter |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Light to medium |
| Religion | Islam |
| Weight | 70 Kg |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Noakhali Govt Girls High school |
| Passing Year (School) | 2004 |
| College Attended | Noakhali Govt Girls College |
| Passing Year (College) | 2006 |
| University Attented For Bachelors | National University |
| Passing Year (University) | 2011 |
| University Attented For Masters | National University |
| Passing Year (Master's) | 2013 |
Career Information
| Job Sector | My Home |
| Job Title | Freelancer or Remote Worker |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | Foreign company |
| Work Location | Home |
| Career Plans | Want to continue as its home based. I am not willing to go outside and work. |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Md.Mosharraf Hossen |
| Mother's Name | Tahera Marjahan |
| Father's Occupation | Business |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | First |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Your religious view | I am a practicing woman try to maintain all fard by Iman |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | The complete my deen & accompany in Jannah |
| Expectations from partner | Need to be religious & practicing muslim |
Partner Preference
| Minimum Age | 36 |
| Maximum Age | 45 |
| Minimum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Maximum Height | 5ft 11in - 181cm |
| Marital Status | Divorced, Widowed, Separated |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 100K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
| Location Preference | Dhaka, Chattogram, Rajshahi, Khulna |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, MyHome, NonWorking, OverseasExpatriateWorkers |
