Fariha Faiza
- Islam
- Private Service
- 32
- 5ft 4in - 163cm
-
Divorced -
Bhola - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 32 |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Bhola |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Basic Information
| Given Name | Fariha |
| Surname | Faiza |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Fair |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 75 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Bhola |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | A. Rob High school & college |
| College Attended | Holy Cross school & college |
| University Attented For Bachelors | Bangladesh University of Business and Technology |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 20000 |
| Name of The Employer | Fariha Faiza |
Family Information
| Father's Name | Md. Omar Faruque |
| Mother's Name | Ashya Siddika |
| Father's Occupation | Head Accounted of Bhola Health Complex |
| Mother's Occupation | Head Health Assistant of Bhola Health Complex |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Bhola |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Bhola |
| Hometown | Bhola |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
Partner Preference
| Minimum Age | 30 |
| Maximum Age | 40 |
| Minimum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced, Widowed |
| Qualification | MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 80K |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, NonWorking |
