Farzana Zahir
- Islam
- No Job
- 29
- 5ft 5in - 165cm
-
Divorced -
Lalmonirhat - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 29 |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Lalmonirhat |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | No Job |
Bio
I am a human and prone to errors. I am looking for someone who understands this much and accepts the same about himself. I am a striving Muslim and I would like my spouse to be a better Muslim than myself. I am an avid reader. I have read about five hundred books myself till date. It really helps that my partner shares a similar practice of attaining knowledge. I conform to my right wing beliefs and abstain from secularism. I dream of doing something for my deen. At the moment, I am trying to become an Islamic Counsellor. I dislike unambitious, lying, cheating and unkind people in general. I hate unreligious, disrespectful, sexist mentality in men and women likewise.
Basic Information
| Given Name | Farzana |
| Surname | Zahir |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Fair |
| Diet | Not Specified |
| My Value | Honesty, kindness, integrity, responsibility and respect. |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Lalmonirhat |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Shahan International School |
| College Attended | QED Academy |
| University Attented For Bachelors | North South University |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | No Job |
| Monthly Income (approx) | Select |
Family Information
| Father's Name | Md Golam Zahir Faruque |
| Mother's Name | Mst Nasrin Ara Liza |
| Father's Occupation | Doctor |
| Mother's Occupation | Homemaker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Lalmonirhat |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Lalmonirhat |
| Hometown | Patgram |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Half of my deen is incomplete without marriage. As a woman, I require to be on surveillance of my maharams all the time and it would be very nice to have my personal, designated maharam with whom I'll be able to share my life. A practicing, loving and supporting husband will certainly open doors to the best of enjoyments of this world and the next. I hope I get married to someone who is visionary about the purpose of this Dunya in attaining Jannah. My thoughts on marriage include acquiring Rahmah and Mawaddah. |
Partner Preference
| Minimum Age | 30 |
| Maximum Age | 40 |
| Minimum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Maximum Height | 6ft 3in - 191cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced, Widowed, Separated |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 125K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
