Nuzhat Hossain
- Islam
- Professional
- 40
- 5ft 1in - 156cm
-
Single -
Comilla - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 40 |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Comilla |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Professional |
Bio
I did my post graduate diploma from London. I do solo travelling and visited so many countries by myself. I love cycling and ride my own bike. I am extrovert in nature. I do hijab and prefer modest clothing. I love to go to gym. I am a working woman and usually return from work at around 10pm.
Basic Information
| Given Name | Nuzhat |
| Surname | Hossain |
| Gender | Female |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Not Specified |
| My Value | Prefer to stick to faraz and wazib |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 72 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Comilla |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Motijheel Model High School |
| College Attended | Motijheel Ideal College |
| University Attented For Bachelors | University of London (External) |
| University Attented For Masters | City University London |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Professional |
| Monthly Income (approx) | 40000 |
| Name of The Employer | Law Firm |
Family Information
| Father's Name | Muqtul Hossain |
| Mother's Name | Yasmin |
| Father's Occupation | Doctor |
| Mother's Occupation | Home maker |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 2 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Joint |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Comilla |
| Hometown | Comilla |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than three years |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | To make a permanent friend who will support and inspire me rest of my life. To get a partner who will fulfill my emotional needs. |
Partner Preference
| Minimum Age | 36 |
| Maximum Age | 42 |
| Minimum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Maximum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 80K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
