Imran Farhan
- Islam
- Not Specified
- 28
- 5ft 6in - 168cm
-
Single -
Abroad - Saudi Arabia
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 28 |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Abroad |
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| Current Job | Not Specified |
Bio
"I'm Imran , a marketing professional with a passion for storytelling. I love creating content that resonates with people and drives engagement. In my free time, I enjoy reading and trying new foods.
Basic Information
| Given Name | Imran |
| Surname | Farhan |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Has Disability | Visual Impairment |
| Weight | 62 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Abroad |
Educational Information
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| School Attended | Rupsha ahmmy high school |
| Passing Year (School) | 2016 |
| College Attended | Faridganj gov,college |
| Passing Year (College) | 2019 |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Marketing or Sales Executive |
| Current Job | Not Specified |
| Monthly Income (approx) | 40-60 |
| Organization | Trance country industrial factory |
| Work Location | Saudi Arabia |
| Career Plans | Building a business |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Shaid ullah |
| Mother's Name | Rokeya begum |
| Father's Occupation | Own business |
| Mother's Occupation | House wife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Not Specified |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Joint |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Saudi Arabia |
| Current City | Abroad |
| Hometown | Cjandpur |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I'm looking for a life partner to share experiences, support each other's growth, and build a strong foundation. I believe marriage brings companionship, stability, and love, and I'm ready for that commitment when the right person comes along. |
| Expectations from partner | "I'm looking for someone who's supportive, trustworthy, and shares similar values. Mutual respect, open communication, and a strong connection are key for me. I'd love someone who encourages growth, respects boundaries, and values family and relationships. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 32 |
| Minimum Height | 5ft - 153cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced |
| Qualification | HigherSecondaryOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
| Location Preference | Chattogram, Sylhet |
| Working With | OverseasExpatriateWorkers |
