Bayazid Bulbul
- Islam
- Professional
- 29
- 5ft 4in - 163cm
-
Single -
Kurigram - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 29 |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Kurigram |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Professional |
I feel fortunate to have been raised in a well-known and highly respected family, which instilled in me a strong foundation of faith, values, and principles. The teachings and traditions passed down by my family have played a significant role in shaping my identity and guiding my actions. I carry a deep sense of reverence for our faith and am committed to upholding its teachings in my daily life. My familys influence has been instrumental in nurturing my spiritual journey and fostering a profound connection to my religious heritage. Honesty, humility, and maintaining a calm demeanor are virtues that I firmly believe in. I prioritize meaningful activities such as studying Islam, science, and design, while also cherishing quality time with my family. Arrogance, lying, cheating, and betrayal are traits I abhor, and I always strive to be true to myself, showing love and care for others as essential aspects of my character.
Basic Information
| Given Name | Bayazid |
| Surname | Bulbul |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 66 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Kurigram |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Professional |
| Monthly Income (approx) | 50000 |
| Name of The Employer | OnnoRokom Group, Rokomari.com |
Family Information
| Father's Name | - |
| Father's Occupation | Teacher |
| Mother's Occupation | Homemaker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Kurigram |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Not Specified |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Kurigram |
| Hometown | Kurigram |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For less than a year |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | It's a sunnah. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 27 |
| Minimum Height | 5ft 1in - 156cm |
| Maximum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
