Dr. Sabina Yeasmin
- Islam
- Other
- 29
- 5ft 2in - 158cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Created By | Sibling |
| Profile Of | Sister |
| Age | 29 |
| Height | 5ft 2in - 158cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Post Doctorate Or Equivalent |
| Current Job | Other |
Bio
Assalamualaikum,
Basic Information
| Given Name | Dr. Sabina |
| Surname | Yeasmin |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 2in - 158cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| My Value | Dr.Sabina Yeasmin ( MBBS, FCPS part-2 Trainee, Radiology & Imaging, DMC) |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Sub Community/Caste | Bangladeshi |
| Weight | 57 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Post Doctorate Or Equivalent |
| School Attended | Hazaribagh Girls School & College, Dhakq |
| College Attended | Bir Shreshtha Munshi Abdur Rouf Public College, Dhaka |
| University Attented For Bachelors | MBBS- Doctor Abdul Malek Medical College, Noakhali |
| University Attented For Masters | FCPS part-2 Trainee ( Radiology & Imaging), Dhaka Medical College & Hospital |
Career Information
| Job Sector | Not Specified |
| Current Job | Other |
| Monthly Income (approx) | 20000 |
Family Information
| Father's Name | Md. Hasan Mia |
| Mother's Name | Moriom Begum |
| Father's Occupation | Retail Business |
| Mother's Occupation | House Maker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 3 |
| No of Sisters | 2 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Comilla |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I want to get because it will complete my half deen & it is sunnah to get married.. My thoughts about conjugal relationship are, Mutual understanding, loyalty, respect one's decision, Supportive and respect each other family members, and at last Inshaallah i want that the conjugal relationship will last here and here after. |
Partner Preference
| Minimum Age | 28 |
| Maximum Age | 32 |
| Minimum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Maximum Height | 5ft 9in - 176cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | PostDoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 50K |
