Sumaiya akter Sumi
- Islam
- Student
- 21
- 5ft - 153cm
-
Single -
Joypurhat - Bangladesh
About Me
| Created By | Sibling |
| Profile Of | Sister |
| Age | 21 |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Joypurhat |
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| Current Job | Student |
Basic Information
| Given Name | Sumaiya akter |
| Surname | Sumi |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 42 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Joypurhat |
Educational Information
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| School Attended | Tilabodul Abdul Mazid high school |
| College Attended | Joypurhat government women's college |
Career Information
| Job Sector | My Home |
| Current Job | Student |
Family Information
| Father's Name | মোঃ সুজাউল ইসলাম |
| Mother's Name | মোছাঃ রুমা খাতুন |
| Father's Occupation | ব্যবসা |
| Mother's Occupation | গৃহিনী |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Joypurhat |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Joypurhat |
| Hometown | জয়পুরহাট |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | আমার পরিবার সিদ্ধান্ত নিয়েছে আমাকে বিয়ে দিবে। আমি তাদের সিদ্ধান্ত কে সম্মান জানায়। বিয়ে একটা পবিত্র সম্পর্ক। ব্যক্তিগত ভাবে বিয়ে নিয়ে আমার মধ্যে অনেক ভয় কাজ করে। বিয়ের পরে অন্য পরিবার। অন্য মানুষ কেমন হবে। তারা কি আমাকে আপন করে নিতে পারবে। আমি কতটুকু তাদের মনের মতো হতে পারব। আমি বরাবর একটা সুন্দর মনের মানুষ আর সুন্দর পরিবার আশা করছি। এখন বাকিটা আল্লাহ ভরসা। |
Partner Preference
| Minimum Age | 24 |
| Maximum Age | 26 |
| Minimum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Maximum Height | 6ft 1in - 186cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 50K |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, NonWorking |
