Emon Sheikh
- Islam
- Private Service
- 28
- 5ft 10in - 178cm
-
Separated -
Faridpur - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 28 |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Separated |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Faridpur |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Bio
আমার প্রথম পরিচয় আমি একজন মুসলিম। আমি ইসলামি নিয়ম মেনে চলার চেষ্টা করি। আলহামদুলিল্লাহ ৫ ওয়াক্ত নামাজ জামাতে আদায় করার চেষ্টা করি। নিয়মিত কোরআন তেলাওয়াত করি। সাথে ইসলামি জ্ঞান চর্চার চেষ্টা করি। আমি সমাজকর্ম বিষয়ে গ্রাজুয়েশন সম্পন্ন করেছে ২০২৪এ। পরিবারে এখন আমি আর আমার মা আছে। আমার বাবা মারা যায় ২২ নভেম্বর ২০২৪এ।
Basic Information
| Given Name | Emon |
| Surname | Sheikh |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Separated |
| Complexion | Dark brown |
| Diet | Non veg |
| My Value | ইসলামী |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 77 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Faridpur |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | হ্যাঁ |
| College Attended | হ্যাঁ |
| University Attented For Bachelors | হ্যাঁ |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 30000 |
Family Information
| Father's Name | A. Gafur Sheikh |
| Mother's Name | Hera Begum |
| Father's Occupation | Farmer |
| Mother's Occupation | House wife |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 5 |
| No of Sisters | 4 |
| Family Location | Faridpur |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Faridpur |
| Hometown | Madhukhali |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For more than three years |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | No |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | ১। চরিত্রের হেফাজত করার জন্য। ২। পরিবার গঠন করা। ৩। একাকীত্ব দূর করার জন্য। ৪। ভবিষ্যৎ এর জন্য। |
Partner Preference
| Minimum Age | 22 |
| Maximum Age | 26 |
| Minimum Height | 5ft - 153cm |
| Maximum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
