MD ANAS MAHADI
- Islam
- Business
- 27
- 5ft 9in - 176cm
-
Single -
Rajshahi - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft 9in - 176cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Rajshahi |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Business |
Bio
"I enjoy helping others, learning new things, and constantly seeking the right path. I strive to deeply understand life and everything around me, while making an effort to connect with people's mindsets. Solving problems brings me immense satisfaction. I nurture great and noble dreams, and I believe that while I have many weaknesses, I also have the determination to overcome them and keep moving forward until my last breath, InshaAllah."
Basic Information
| Given Name | MD ANAS |
| Surname | MAHADI |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 9in - 176cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 72 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Rajshahi |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Business |
Family Information
| Father's Name | MD Afzalur Rahman |
| Mother's Name | Mst Rowshonara khatun |
| Father's Occupation | Government service |
| Mother's Occupation | housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Rajshahi |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Not Specified |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Rajshahi |
| Hometown | Rajshahi |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For less than a year |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Some emotions and feelings require companionship to be fully expressed. A partner can be immensely beneficial, and while I deeply wish to care for someone. I believe marriage enhances the value of both a man and a woman, at least to each other, and through mutual appreciation, they grow stronger together. To work for the welfare of people and uphold the Creator's ideals, I recognize the necessity of such a |
Partner Preference
| Minimum Age | 20 |
| Maximum Age | 32 |
| Minimum Height | 5ft 2in - 158cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
