M Rahman
- Islam
- Business
- 40
- 5ft 6in - 168cm
-
Separated -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 40 |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Separated |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Business |
Basic Information
| Given Name | M |
| Surname | Rahman |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Separated |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 70 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Mirpur Srimity High School |
| Passing Year (School) | 2003 |
| College Attended | BAF Shaheen College |
| Passing Year (College) | 2015 |
| University Attented For Bachelors | Bangladesh University |
| Passing Year (University) | 2017 |
| University Attented For Masters | Southeast University |
Career Information
| Job Sector | Business / Self Employed |
| Job Title | Businessperson or Entrepreneur |
| Current Job | Business |
| Monthly Income (approx) | 30000 |
| Organization | Self Business |
| Work Location | Dhaka |
| About settling in abroad | Not Specified |
Family Information
| Father's Name | Habib |
| Mother's Name | Begum |
| Father's Occupation | Retired |
| Mother's Occupation | House Wife |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 2 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Dhaka |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | No |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For less than a year |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | No |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I want to take responsibility |
| Expectations from partner | Age from 25 to 35 |
Partner Preference
| Minimum Age | 25 |
| Maximum Age | 35 |
| Minimum Height | 5ft 2in - 158cm |
| Maximum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced, Widowed, Separated |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 100K |
