ISLAM MOHAMMED AMINUL
- Islam
- Business
- 40
- 5ft 10in - 178cm
-
Single -
Dhaka - France
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 40 |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Business |
Bio
Slave of Allah
Basic Information
| Given Name | ISLAM |
| Surname | MOHAMMED AMINUL |
| Gender | Male |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Dark brown |
| Diet | Non veg |
| My Value | Conservative |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Sub Community/Caste | Sunni |
| Weight | 82 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Motijheel Model High School |
| Passing Year (School) | 2001 |
| College Attended | Dhaka College |
| Passing Year (College) | 2003 |
| University Attented For Bachelors | East West University |
| Passing Year (University) | 2008 |
| University Attented For Masters | Dhaka University |
| Passing Year (Master's) | 2009 |
| University Attented For PhD | Prosodia |
| Passing Year (PhD) | 2016 |
Career Information
| Job Sector | Business / Self Employed |
| Job Title | Businessperson or Entrepreneur |
| Current Job | Business |
| Monthly Income (approx) | 300000 |
| Organization | Marc & Co |
| Name of The Employer | SARL APON |
| Work Location | France |
| Career Plans | Prime Minister |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | HARUN UR RASHID |
| Mother's Name | NAZMA BEGUM |
| Father's Occupation | BUSSINESS |
| Mother's Occupation | HOUSEWIFE |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 5 |
| No of Brothers | 5 |
| No of Sisters | 2 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Joint |
| Relationship with Candidate | Father |
| Name | Noor Alam Siddiki |
| Occupation | Brigadier General |
| Relation | Paternal uncle |
| Sibling's' Name | NAZRUL ISLAM |
| Sibling's' Occupation | Government Employees |
| Sibling's' Name | SHAFIQUL ISLAM |
| Sibling's' Occupation | Director Planning Desh Tv Ltd |
Location Information
| Citizenship Status | Permanent Resident |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | France |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Munshiganj |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Observes all obligations/Fard |
| Your religious view | Practicing |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | Yes |
| Why do you want to get married? | For kids and kids . |
| Expectations from partner | Practicing Muslim |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 29 |
| Minimum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Maximum Height | 5ft 9in - 176cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Widowed |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
