Samia Sultana Meem
- Islam
- Student
- 24
- 4ft 11in - 150cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 24 |
| Height | 4ft 11in - 150cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Student |
Bio
Assalamu Alaikum.I am studying in the 4th year of BBA accounting . I am used to a simple lifestyle. I love solitude. I grew up in a middle-class family. I am careful about religious matter.
Basic Information
| Given Name | Samia Sultana |
| Surname | Meem |
| Gender | Female |
| Blood Group | A+ |
| Height | 4ft 11in - 150cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Not Specified |
| My Value | Religious,respect, responsibilities,care |
| Religion | Islam |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 50 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Swarnakali Adarsha Boddaloy |
| Passing Year (School) | 2018 |
| College Attended | Savar Government College |
| Passing Year (College) | 2020 |
| University Attented For Bachelors | Dhamrai Government College |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Job Title | Not specified |
| Current Job | Student |
| Monthly Income (approx) | Select |
| Organization | Not specified |
| Work Location | Not specified |
| About settling in abroad | Not Specified |
Family Information
| Father's Name | Nurul Alam Siddique |
| Mother's Name | Amena Begum |
| Father's Occupation | Worked as a computer operator in an NGO |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Not Specified |
| Family Type | Not Specified |
| Sibling's' Name | Mahmudul Hasan |
| Sibling's' Occupation | Studying Fashion Designing at Jahangirnagar University |
| Sibling's' Name | Tasmia Sultana |
| Sibling's' Occupation | Completed HSC |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Rajbari |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Observes all obligations/Fard |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Marriage is a sacred relationship given by Allah, which protects human character and fulfills faith. It is necessary to form an ideal Muslim family in the spread of Islam and social reform. |
| Expectations from partner | Living life in accordance with the provisions of the Sharia according to the Quran and Sunnah and striving to establish it. Fearing Allah and looking towards the Hereafter. Of course, one must pray and know how to recite the Holy Quran. Seeking knowledge of religion, being strict about the veil, humble, hardworking, responsible, enthusiastically rejecting Western ideals, abandoning materialism. In short, dedicating oneself to the pleasure of Allah. |
Partner Preference
| Minimum Age | 26 |
| Maximum Age | 32 |
| Minimum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Maximum Height | 5ft 9in - 176cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 50K |
| Working With | DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome |
