Jarin Sultana Jarin
- Islam
- 24
- 5ft 5in - 165cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 24 |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Jarin Sultana |
| Surname | Jarin |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Religion | Islam |
| Weight | 72 Kg |
| Upbringing | Grew up in a practicing muslim family, raised with traditional values and modern outlook. |
Educational Information
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| School Attended | YWCA Higher Secondary Girls' School |
| Passing Year (School) | 2019 |
| College Attended | Ideal College |
| Passing Year (College) | 2021 |
| University Attented For Bachelors | Eden Mohila College |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Monthly Income (approx) | 0 |
| Career Plans | Focusing on establishing a sustainable and Halal sourse of provision. |
| About settling in abroad | Maybe |
Family Information
| Father's Name | Salahuddin Ahmed |
| Mother's Name | Kazi Moshfequa Sultana |
| Father's Occupation | Service Holder |
| Mother's Occupation | Home maker |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | No |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Because, it's Sunnah. It is the most important part in life and in Islam. |
| Expectations from partner | Practicing muslim with modern outlook. No doctor, no lawyer. A partner with a steady career who is ambitious and shares a similar vision for a comfortable lifestyle. |
Partner Preference
| Minimum Age | 27 |
| Maximum Age | 30 |
| Minimum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Maximum Height | 6ft - 183cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 80K |
| Location Preference | Dhaka, Chattogram, Rajshahi, Khulna, Barisal, Sylhet, Rangpur, Mymensingh |
