NAZIA TABASSUM
- Islam
- No Job
- 26
- 5ft - 153cm
-
Divorced -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 26 |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | No Job |
Bio
আমি শান্তিপ্রিয় একজন মানুষ। ঝগড়া বিবাদ থেকে দূরে থাকার চেষ্টা করি। জীবনে কিছু কঠিন সময় পার করে এসেছি যার দরুন জীবন এর বাস্তবতা সম্পর্কে অভিজ্ঞতা রাখি। ইসলামিক মাইন্ডের একজন মানুষ। হালাল হারাম মেনে চলি। নিজের সময় কে জানা এবং শেখার মাধ্যমে কাজে লাগানো কে পছন্দ করি।পরিষ্কার পরিচ্ছন্ন পরিপাটি থাকতে পছন্দ করি।
Basic Information
| Given Name | NAZIA |
| Surname | TABASSUM |
| Gender | Female |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| My Value | ধর্মের বিধিবিধান মেনে চলার সর্বোচ্চ চেষ্টা করি। |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Sub Community/Caste | Dhaka |
| Weight | 48 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Power Development Board Secondary School, Siddhirgonj, Narayangonj. |
| College Attended | Shamsul Haque Khan School and College |
| University Attented For Bachelors | Ahsanullah Univarsity of Science and Technology |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Current Job | No Job |
| Monthly Income (approx) | 00 |
| Name of The Employer | No job |
Family Information
| Father's Name | MD. Yunus Ali |
| Mother's Name | Nasima Akter |
| Father's Occupation | অবসরপ্রাপ্ত সরকারি কর্মকর্তা |
| Mother's Occupation | House wife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Norshingdi |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | আমি একটি ইসলামিক ধারার পরিবার গঠনে আগ্রহী। সেই চিন্তাধারা থেকে একজন ইসলামিক ভাবধারার মানুষ কে জীবন সঙ্গী হিসেবে পেলে ইসলামের পথে চলা আরো সহজতর হবে বলে আমি মনে করি। |
Partner Preference
| Minimum Age | 29 |
| Maximum Age | 35 |
| Minimum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Maximum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 100K |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, NonWorking |
