Tanveer Ahmed
- Islam
- 34
- 5ft 6in - 168cm
-
Divorced
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 34 |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Tanveer |
| Surname | Ahmed |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Light to medium |
| Religion | Islam |
| Weight | 58 Kg |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | School |
| Passing Year (School) | 2007 |
| College Attended | College |
| Passing Year (College) | 2009 |
| University Attented For Bachelors | Govt. City College |
| Passing Year (University) | 2014 |
| University Attented For Masters | National UNIVERSITY |
| Passing Year (Master's) | 2016 |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Banker |
| Monthly Income (approx) | 40-60 |
| Organization | Mutual Trust Bank PLC |
| Work Location | Moulvibazar |
| Career Plans | As usual |
| About settling in abroad | No |
Family Information
| Father's Name | Md. Maqbul Ahmad |
| Mother's Name | Hasina Akhter |
| Father's Occupation | Retired Govt. Employee |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Your religious view | Moderate |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | No |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | To get a good friend to share everything |
| Expectations from partner | Mental support |
Partner Preference
| Minimum Age | 20 |
| Maximum Age | 23 |
| Minimum Height | 5ft - 153cm |
| Maximum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Divorced, Widowed |
| Qualification | HigherSecondaryOrEquivalent |
| Monthly Income Min | Not Specified |
| Monthly Income Max | Not Specified |
| Location Preference | Chattogram, Sylhet |
