Motasim Billah (mBillah)
- Islam
- Student
- 27
- 5ft 6in - 168cm
-
Single -
Barguna - Bangladesh
-
DosenNotMatter
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Barguna |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Student |
Bio
আমি এক অসাধারন মায়ের সাধারন সন্তান। পরিবারের মেঝো সন্তান। রিসেন্টলি কন্টেন্ট ক্রিয়েশন শুরু করেছি, এবং বেস কিছু বছর ধরে অ্যান্ড্রয়েট অ্যাপ ডেভলোপমেন্ট এর কাজ করছি। আমি সাহিত্য পড়তে ভালোবাসি, জাম কালার বেস ভালোলাগে, আমার উচ্চাকাঙ্ক্ষা আছে তবে লোভ এড়িয়ে চালি, আমার প্রচুর অর্থ সম্পদ প্রয়োজন তবে ধনী হতে চাই না (অর্থাৎ সম্পদ অযথা জমা করতে চাই না) । আমি সমাজ পরিবর্তনকারী মহাপুরুষদের পূর্বসূরী হতে চাই, আমি শহীদ হয়ে আল্লাহর দরবারে দাড়াতে চাই। আমি প্রায়-ই প্রকৃতির প্রেমে পরি, আমার ভেতরে কবিসত্তা বাস করে, আমি সর্বদা হাস্যজ্জল থেকেও ভাবহীন গুরুগম্ভীর। অন্যের হাসিমুখ আমার ভীষণ প্রিয়। আমি একজন ভালো শ্রোতা। আমি এমবিবার্ট টাইপ মানুষ, আমি একজন অগোছালো ব্যক্তি, এর প্রমাণ এই অগোছালো লেখাগুলো..
Basic Information
| Given Name | Motasim Billah |
| Surname | (mBillah) |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 63 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Barguna |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Nijlathimara Alim Madrasha |
| College Attended | Khagbunia Fazil Madrasha |
| University Attented For Bachelors | Manarat International University |
Career Information
| Job Sector | Business / Self Employed |
| Current Job | Student |
Family Information
| Father's Name | Md. Yiahia |
| Mother's Name | Afsana Nasrin |
| Father's Occupation | Teacher |
| Mother's Occupation | Queen of the house. |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Barguna |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Barguna |
| Hometown | patharghata |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For less than a year |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Marriage is a blessing from God for a servant. It is an act of worship through which one can keep oneself pure. One can find a partner in solitude, to whom one can devote oneself. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 30 |
| Minimum Height | 5ft 1in - 156cm |
| Maximum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | PrimaryComplete, SecondaryIncomplete, SecondaryOrEquivalent, HigherSecondaryOrEquivalent, HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
