Md Jahedul Alam
- Islam
- Private Service
- 29
- 5ft 6in - 168cm
-
Single -
Chittagong - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 29 |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Chittagong |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Bio
I always try to be honest with others. My main philosophy is: do whatever you want, but don't do anything that goes against your religion or society. Also, avoid doing anything that could harm others or negatively impact the people and environment around you.
Basic Information
| Given Name | Md Jahedul |
| Surname | Alam |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Diet | Non veg |
| My Value | I always try to be Honest. |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 75 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Chittagong |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Goschi High School |
| College Attended | Chittagong Polytechnic Institute |
| University Attented For Bachelors | IUBAT- International University of Business Agriculture and Technology |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 28000 |
| Name of The Employer | Walton Hi-tech industries plc. |
Family Information
| Father's Name | Md. Jahangir Alam |
| Mother's Name | Rahima Akter |
| Father's Occupation | N/A |
| Mother's Occupation | House wife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 0 |
| No of Sisters | 2 |
| Family Location | Chittagong |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Chittagong |
| Hometown | Chittagong |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For less than a year |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I feel that now is the right time for me to find a life partner who can provide mental support, be my best friend, and become an integral part of my family. |
Partner Preference
| Minimum Age | 25 |
| Maximum Age | 27 |
| Minimum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Maximum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 50K |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, NonWorking |
