FARJANA AKTAR ANTORA
- Islam
- Not Specified
- 30
- 5ft 5in - 165cm
-
Divorced -
Rajbari - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 30 |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | O- |
| Religion | Islam |
| Current City | Rajbari |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Not Specified |
Bio
I'm a working woman.I like reading novels,books, newspaper,traveling, cooking,listening classical music etc.I always try to be a good human being.
Basic Information
| Given Name | FARJANA AKTAR |
| Surname | ANTORA |
| Gender | Female |
| Blood Group | O- |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Sub Community/Caste | Sunni |
| Weight | 60 Kg |
| Upbringing | RAJBARI SADAR |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Rajbari |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Sher-E-Bangla Girl's High School |
| Passing Year (School) | 2011 |
| College Attended | Rajbari Government Mohila College, Rajbari |
| Passing Year (College) | 2013 |
| University Attented For Bachelors | Rajbari Government College, Rajbari |
| Passing Year (University) | 2017 |
| University Attented For Masters | Rajbari Government College, Rajbari |
| Passing Year (Master's) | 2018 |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Accounts Assistant Cum Cashier |
| Current Job | Not Specified |
| Monthly Income (approx) | 20-40 |
| Organization | Bangladesh Institute of Governance and Management (BIGM) |
| Work Location | Agargaon,Dhaka -1207 |
| Career Plans | 1st for all I want to be a good human being & responsible woman. |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | KHAJA AKTER UDDIN |
| Mother's Name | ALTAFUN NESA |
| Father's Occupation | Business Man |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| Family Location | Rajbari |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Name | Dr.MD.ABDUL LATIF |
| Occupation | DEPUTY SECRETARY |
| Relation | Paternal uncle |
| Sibling's' Name | KHAJA MD.ALLAUDDIN |
| Sibling's' Occupation | Banker |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Rajbari |
| Hometown | Rajbari Sadar |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Observes all obligations/Fard |
| Your religious view | Yes |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I think marriage is a commitment both male& female.Marraige is an important part for a man/woman life. |
| Expectations from partner | As a good human being |
Partner Preference
| Minimum Age | 28 |
| Maximum Age | 35 |
| Minimum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Maximum Height | 6ft 1in - 186cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced, Separated |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 80K |
| Location Preference | Dhaka |
| Working With | OverseasExpatriateWorkers |
