Moontaha Afrin Ratna
- Islam
- Student
- 25
- 5ft 3in - 160cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 25 |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Student |
Bio
Very difficult for me to describe myself. If someone wants to know, you're always welcome.
Basic Information
| Given Name | Moontaha Afrin |
| Surname | Ratna |
| Gender | Female |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 58 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Passing Year (School) | 2018 |
| Passing Year (College) | 2020 |
| University Attented For Bachelors | Dhaka University |
| Passing Year (University) | 2026 |
Career Information
| Job Sector | Not Specified |
| Job Title | Student |
| Current Job | Student |
| Monthly Income (approx) | Select |
| Organization | Dhaka University |
| Work Location | Dhaka |
| About settling in abroad | Not Specified |
Family Information
| Father's Name | Md Taufiq Imam |
| Father's Occupation | Businessesman |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Not Specified |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Chittagong |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | No |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | At a time, a person obviously needs a support for further going in life. |
| Expectations from partner | সুন্দর মনের মানুষ যে নিজ থেকে কাজেকর্মে উদ্যোগী হবে। ম্যারিড লাইফ, ওয়াইফ, ফ্যামিলির মধ্যে সুন্দর একটা সম্পর্ক ব্যালেন্স রাখার চেষ্টা করবেন। |
Partner Preference
| Minimum Age | 25 |
| Maximum Age | 29 |
| Minimum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Maximum Height | 6ft - 183cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
