Tahia Tanjim
- Islam
- Not Specified
- 20
- 5ft - 153cm
-
Single -
Sunamganj - Bangladesh
About Me
| Created By | Sibling |
| Profile Of | Sister |
| Age | 20 |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | AB+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Sunamganj |
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| Current Job | Not Specified |
Basic Information
| Given Name | Tahia |
| Surname | Tanjim |
| Gender | Female |
| Blood Group | AB+ |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Has Disability | Not Specified |
| Weight | 45 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Sunamganj |
Educational Information
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| School Attended | Government SC Girl's High School, Sunamganj |
| Passing Year (School) | 2022 |
| College Attended | Sunamgonj Government College (Science) |
| Passing Year (College) | 2024 |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Job Title | N/A |
| Current Job | Not Specified |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | N/A |
| Work Location | N/A |
| Career Plans | To Study Honour's in Mathematics |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | MD Mojibur Rahman Khan |
| Mother's Name | Late Nazma Begum |
| Father's Occupation | Retired |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Deceased |
| Position Among Siblings | 3 |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 4 |
| Family Location | Sunamganj |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Cousin |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Sunamganj |
| Hometown | Sunamganj |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | To start a family |
| Expectations from partner | Minimun 25 years of age. Stable income. No Loan. Fully independent. He doesn't have to provide for his parents. |
Partner Preference
| Minimum Age | 25 |
| Maximum Age | 27 |
| Minimum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Maximum Height | 5ft 9in - 176cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 80K |
| Location Preference | Dhaka, Sylhet |
| Working With | DefenseOrCivilService |
